Awards

British-Columbia

Festival awards

The awards will be decided upon by a festival awards committee made up of the adjudicator and guests selected by the Festival Committee. The awards will be sent out by mail after the festival concludes. 

Not all awards must be awarded. If there are no outstanding candidates in a particular category then no award will be given for that category. Some awards may be given to a number of different productions. For example: Two productions may have their leading actors selected for the Outstanding Acting in a Leading Role award. There is no limit to the number of awards that a production may receive. 

Possible award categories include: 

1. Outstanding Acting in a Leading Role 

○ Demonstrates commitment, hard work, & talent 
○ Portrays the character believably, audibly, and with energy and passion 


2. Outstanding Acting in a Supporting Role
 

○ Demonstrates commitment, hard work, & talent 
○ Portrays the character believably, audibly, and with energy and passion 


3. Outstanding Leader of a Cast
 

○ Has initiative and charisma 
○ Has earned the respect of the cast through discipline/commitment to the work 
○ Inspirational 
○ Please consult with the Technical Director at Douglas College Theatre for info on potential recipients 


4. Outstanding Technical
 

○ Production is polished, well rehearsed 
○ Cues are well executed 
○ Production team is professional and can trouble shoot 
○ Production team practices backstage etiquette 
○ Lighting, sound, and special effects are creative and enhance or compliment the production. 
○ Please consult with the Technical Director at Douglas College Theatre for info on potential recipients. 



5. Outstanding Production Design (includes set, costumes, lighting, props etc.)
   

○ Design supports and enhances the production 
○ The craft or technique in Stagecraft design has been utilized 
○ The design is functional 
○ There is a theme to the design 
○ Please consult with the Technical Director at Douglas College Theatre for info on potential recipients 


6. Outstanding Original Script Production
 

○ Playwright has demonstrated an understanding of the art of playwriting in terms of construction of the script and characters 
○ Playwright’s message is clear in the production 


7. Outstanding Student Director
 

○ Demonstrates through the work on stage, a clear understanding of the script which s/he has directed. 
○ Demonstrates an understanding of blocking, focus, etc. 
○ Has put together a solid production where one can see that the actors have been well prepared for the performance 


8. Outstanding Ensemble
 

○ A cast in which the focus is on the team, rather than on individuals 
○ Demonstrates the ability to work as a unit, supporting each other’s performance 


9. Outstanding Movement/Choreography
 

○ Demonstrates an understanding of movement/choreography 
○ Demonstrates an ability to create movement/choreography which is appropriate to the production 
○ Movement/choreography enhances or compliments the production 


10. Outstanding Stage Manager
 

○ Demonstrates the ability to be organized, prepared, and professional when working with cast, crew, and Arts Centre personnel 
○ Knows how to “call” the show and does so with a sense of professionalism 
○ Has organized their crew to lay-in and strike the set in an organized manner 
○ Demonstrates the ability to be calm, decisive and comfortable with their role when in charge of the production 
○ Please consult with the Technical Director at Douglas College Theatre for info on potential recipients 


11. Discretionary
 

○ The Adjudication Panel may wish to award specific productions or the people involved in them with a special award that is not covered in the ones listed above.

Festival Scholarship

The B.C. National Theatre School Festival Scholarship acknowledges and honours exceptional talent and commitment to theatre by students participating in the B.C. National Theatre School Festival. This $1000 scholarship provides financial assistance towards tuition fees for the program in which the recipient enrolls. 

This scholarship is open to any Grade 12 student who is attending the B.C. National Theatre School Festival as performing or non-performing delegate. The student must also be pursuing post-secondary theatre education in September of the following year.

Please download the application form.

PROVINCIAL AWARD RECIPIENTS

2018

School Awards

Youthwright Achievement

Mission Secondary

Excellence in Achievement

Archbishop Carney Secondary 
Charles Hays Secondary 
Enver Creek Secondary 
G.P. Vanier Secondary 
G.W Graham Secondary

Participation as Delegates

Brookswood Secondary 
Gleneagle Secondary 
Hazelton Secondary 
Hope Secondary 
Lord Tweedsmuir Secondary 
Riverside Secondary 
Smithers Secondary 
Terry Fox Secondary 
W.J. Mouat Secondary

Individual Awards

NTS B.C. Drama Festival Scholarship

Alyssa Formosa – Mission Secondary

Outstanding Acting in a Leading Role

Paris Singleton – Odd Man Out – Mission Secondary

Outstanding Acting in a Leading Role

Richard McLeod – The Customer is Always Wrong – Archbishop Carney Secondary

Outstanding Acting in a Leading Role

Carlon Peterson – Moonlight Jazz in New York – Mission Secondary

Outstanding Acting in a Leading Role

Mya Williamson – At the Bottom of Lake Missoula – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Actor in a Supporting Role

Kayler Fagan – At the Bottom of Lake Missoula – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Actor in a Supporting Role

Logan Crocker – Moonlight Jazz in New York – Mission Secondary

Outstanding Leader of a Cast

Hayden Ledingham – At the Bottom of Lake Missoula – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Technical Teamwork

Grace White, Scott Langille, Caleb Hogendoorn – Fifteen Minute Minimum – Charles Hays

Outstanding Technical Design

At the Bottom of Lake Missoula – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Original Script

Alyssa Formosa – Odd Man Out – Mission Secondary

Outstanding Student Director

Trinity Valera-Mertineit – Odd Man Out & Moonlight Jazz in New York – Mission Secondary

Outstanding Ensemble

Remembrance – G.W. Graham Secondary

Outstanding Ensemble

The Customer is Always Wrong – Archbishop Carney Secondary

Outstanding Stage Manager

Mackenzie Harvey – At the Bottom of Lake Missoula – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Scene Partnering - Acting/Listening

Ryan Brady & Robbie Corp – Remembrance – G.W. Graham Secondary

Outstanding Production Boldness & Risk-taking

Moonlight Jazz in New York – Mission Secondary

Outstanding Creation of a Theatrical Atmosphere of Mystery

One Lane Bridge – Enver Creek Secondary

Outstanding Onstage Acting Chemistry

Joe Cooper-Shaw & Marvin Wilson – Fifteen Minute Minimum – Charles Hays Secondary

Outstanding Character Work

Conor Devine – The Customer is Always Wrong – Archbishop Carney Secondary

Outstanding Commitment to Role

Tawhid Haroon – One Lane Bridge – Enver Creek Secondary

2017

School Awards


Youthwright Achievement

Brookswood Secondary
Mission Secondary
North Surrey Secondary

Excellence in Achievement

Carihi Secondary
Hazelton Secondary
North Surrey Secondary
Robert Bateman Secondary
Terry Fox Secondary
West Coast Christian School

Participation as Delegates

Caledonia Secondary
Charles Hays Secondary
Frank Hurt Secondary
Hope Secondary
Riverside Secondary
WJ Mouat Secondary

Individual Awards

Sears BC Drama Festival Scholarship

Jordan England – North Surrey Secondary

Outstanding Leadership

Jordan England – That's Not How I Remember It – North Surrey Secondary

Outstanding Actor

Amanda James – Just Friends – Brookswood Secondary

Outstanding Actor

Stephen Lennox – Just Friends – Brookswood Secondary

Outstanding Supporting Actor

Keanu Morgan – Swept Under Rug – Hazelton Secondary

Outstanding Supporting Actor

Olivia Lacouvee – That's Not How I Remember It – North Surrey Secondary

Outstanding Supporting Actor

Perttu Kilkki – Donuts and Bagels – Mission Senior Secondary

Outstanding Acting Duo Performance

Coltrane Sommers-Bamberry & Zack McKay – Handcuffed – West Coast Christian School

Outstanding Ensemble

The Cast – bittergirl – Terry Fox Secondary

Outstanding Theatrical Achievement

The Company – Aunt leaf – Carihi Secondary

Outstanding Student Director

Keara Parsons – Just a Phase – Robert Bateman Secondary

Outstanding Original Script

Alyssa Formosa – Donuts and Bagels – Mission Secondary

Outstanding Social Commentary in an Original Script

Kiannah Lloyd – Broken – North Surrey Secondary

Outstanding Stage Manager

Bailey Hawkins – Aunt leaf – Carihi Secondary

Outstanding Costume Design

Megan Lynch – That's Not How I Remember It – North Surrey Secondary

Outstanding Technical

Ethan Dyck & Ritesh Sewak – Broken – North Surrey Secondary

Outstanding Choreography for "The Thugs"

Jordan Kellins, Bronson Shen, Drayton Fredrickson, Justin Klein, Ethan Thompson, Nick Bulger, James Boehm – That's Not How I Remember It – North Surrey Secondary

2016

School Awards


Youthwright Achievement

Mission Senior Secondary

Excellence in Achievement

Caledonia Secondary
Carson Graham Secondary
G.P. Vanier Secondary
Mt. Sentinel Secondary
North Surrey Secondary
Riverside Secondary
W.J. Mouat Secondary

Participation as Delegates

Abbotsford (Integrated Arts)
Abbotsford Senior Secondary
Brookswood Secondary
Highland Secondary
Hazelton Secondary
Hope Secondary
Smithers Secondary
Queen Charlotte Secondary

Individual Awards

Sears BC Drama Festival Scholarship

Max Beertema – Hazelton Secondary

Sears BC Drama Festival Bursaries

Dayna Hoffmann – North Surrey Secondary

Heidi Wismath – Hope Secondary

Outstanding Actor

Riley Werk – Domestic Violence – W.J. Mouat Secondary

Grace Stewart – Circuits – Caledonia Secondary

Outstanding Supporting Actor

Griffin Nowaczynski – Selfie – Mt. Sentinel Secondary

Outstanding Supporting Actor

Mya Williamson – The Dancers – G.P. Vanier Secondary

Dynamic Duo Award for Outstanding Technical Work

Gavin Day & Ben Kinkela – Smithers Secondary

Outstanding Costume Design

Aidan Passingham – The Dancers – G.P Vanier Secondary

Outstanding Original Script

Alyssa Formosa – Dream On – Mission Sr. Secondary

Outstanding Student Director

Hanna Turcotte – Altair and Vega – Carson Graham Secondary

Outstanding Ensemble

Selfie – Mt. Sentinel Secondary

Outstanding Movement & Choreography

The C.T. Project – Riverside Secondary

Outstanding Comedic Performance

Will Smith and Cole Harrison – Cut – North Surrey Secondary

Special Adjudicator's Award for Outstanding Live Musical Performance

Caitlin Canning – Domestic Violence – W. J. Mouat Secondary

Special Adjudicator's Award for Performance

Cameron Peal – Circuits – Caledonia Secondary in Terrace

2015

School Awards


Youthwright Achievement

Enver Creek Secondary
G.P. Vanier Secondary
G.W. Graham Secondary

Excellence in Achievement

Clayton Heights Secondary
G.P. Vanier Secondary
Heritage Park Secondary
Mount Elizabeth Secondary
Terry Fox Secondary

Participation as Delegates

Brookswood Secondary
Envery Creek Secondary
Queen Charlotte Secondary
Smithers Secondary
W.J. Mouat Secondary

Individual Awards

Sears BC Drama Festival Scholarship

Leah Anthony & Kaitlyn Santa Juana

Outstanding Male Performance

Jeff Daniels – Paula and Karl's Road Trip – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Male Performance

Blake Pine – Holding On – G.W. Graham Secondary

Outstanding Male Performance

Talon Ryan – Never Swim Alone – Clayton Heights Secondary

Outstanding Female Performance

Victoria Koren – Holding On – G.W. Graham Secondary

Outstanding Technical

Josie Patterson – The Actor's Nightmare – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Production Design & Execution

Company – Woman and Wallace – Terry Fox Secondary

Outstanding Production Design & Execution

Company – Through The Mirror – Mount Elizabeth Secondary

Outstanding Student Direction

Leah Anthony – Through The Mirror – Mount Elizabeth Secondary

Outstanding Student Direction

Chelsea Ribeiro – Through The Mirror – Mount Elizabeth Secondary

Outstanding Ensemble Work

Company – Woman and Wallace – Terry Fox Secondary

Outstanding Ensemble Work

Company – Sat Sri Akal, India – Enver Creek Secondary

Outstanding Ensemble Work

Company – Through The Mirror – Mount Elizabeth Secondary

Outstanding Ensemble Work

Company – The Actor's Nightmare – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Stage Manager

Taylor Mackie – Never Swim Alone – Clayton Heights Secondary

Outstanding Duet Performance

Alyssa Formosa – Out Of Sight, Out Of Mind – Heritage Park Secondary

Outstanding Duet Performance

Paris Singleton – Out Of Sight, Out Of Mind – Heritage Park Secondary

Outstanding Role Juggling For Writing & Directing

Shawkshi Sharma – Sat Sri Akal, India – Enver Creek Secondary

Outstanding Role Juggling For Writing, Acting & Directing

Megan Rubeniuk – Holding On – G.W. Graham Secondary

Outstanding Role Juggling For Writing, Acting, Directing & Musical Composition

Josie Patterson – Paula and Karl's Road Trip – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Achievement In Providing Musical Accompaniment, Ambience, & Transitions

Ryan Castle – Paula and Karl's Road Trip – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Realization Of A Script's Potential

Company – Paula and Karl's Road Trip – G.P. Vanier Secondary

Outstanding Realization Of A Script's Potential

Company – Never Swim Alone – Clayton Heights Secondary

2014

School Awards


Youthwright Achievement

Brookswood Secondary
Maple Ridge Secondary

Excellence in Achievement

Brookswood Secondary
Caledonia Secondary
Handsworth Secondary
Heritage Woods Secondary
John Barsby Secondary
North Surrey Secondary
W.J. Mouat Secondary

Participation as Delegates

Carihi Secondary
Hazelton Secondary
Hope Secondary
Houston Secondary
Ecole Panorama Ridge Secondary
Riverside Secondary

Individual Awards

Sears BC Drama Festival Scholarship

Tina Georgieva – Brookswood Secondary

Outstanding Female Performance

Aleigha Bowie – Cagebirds – North Surrey Secondary

Outstanding Male Performance

Austin MacWhirter – Lonestar – Handsworth Secondary

Outstanding Performance Female Supporting Role

Leah Lueneberg – Cagebirds – North Surrey Secondary

Outstanding Performance Male Supporting Role

Conner Drysdale – Check Please! Take 3 – W.J. Mouat Secondary

Outstanding Technical Achievement

Define: Love – Heritage Woods Secondary

Outstanding Visual Design

One Lane Bridge – Caledonia Secondary

Outstanding Award for Colour Choices in Set Design & Costumes

Not So Dumb – John Barsby Community School

Outstanding Large Cast Ensemble

Ensemble – Define: Love – Heritage Woods Secondary

Outstanding Small Cast Ensemble

Ensemble – Not So Dumb – John Barsby Community School

Outstanding Choral Work

One Lane Bridge, Caledonia Secondary

Original Cast Integration & Delivery

Ensemble – Human Error – Brookswood Secondary

Outstanding Writing & Directing

Emily Peck – Sugar & Spice & Some Advice – Brookswood Secondary

Outstanding Award for Efficiency of Set Design

The Tutor – Maple Ridge Secondary

Original Concept & Execution of the "Live" Set

Ensemble – Cagebirds – North Surrey Secondary

Outstanding Integration & Execution of "Live" Music

Define: Love – Heritage Woods Secondary

Outstanding Sound Design

Check Please! Take 3 – W.J. Mouat Secondary

Outstanding Emerging Writer

Meera Mathew – Human Error – Brookswood Secondary

Excellence in Stage Management

Jake Guy – Sugar & Spice & Some Advice – Brookswood Secondary

2010

School Awards


Youthwright Achievement

Brookswood Secondary

Excellence in Achievement

Carihi Secondary
Correlieu Secondary
Handsworth Secondary
Kistsilano Secondary
Nechako Valley Secondary
Smithers Secondary
Sullivan Heights Secondary
W.J. Mouat Secondary

Participation as Delegates

D.P. Todd Secondary
Dover Secondary
Hope Secondary

Individual Awards


Outstanding Acting In A Leading Role

Tommy Peters – Tattle Tale – W.J. Mouat Secondary

Outstanding Acting In A Leading Role

Chilko Tivy – The Room – Kitsilano Secondary

Outstanding Acting In A Supporting Role

Caitlyn England – This is a Test – Carihi High Secondary

Outstanding Acting In A Supporting Role

Daniel Kohinsky – 13 Ways to Screw up your College Interview – Sullivan Heights Secondary

Outstanding Leader Of A Cast

Matty Giannakos – The Flipside – Handsworth Secondary

Outstanding Production Design

Cast & Crew – The Wooden Pear – Correlieu Secondary

Outstanding Original Script Production

Cast & Crew – Tattle Tale – W.J. Mouat Secondary

Outstanding Student Director

Riley Harvey – Venting – Brookswood Secondary

Outstanding Ensemble

Cast & Crew – The Flipside – Handsworth Secondary

Outstanding Movement / Choreography

Cast – Words, Words, Words, – Smithers Secondary

Inspiration Ensemble Award

Cast & Crew – Moonlight Is Waiting – Nechako Secondary

Honourable Mention For Achievement In Acting

Amanda King – The Wooden Pear – Correlieu Secondary

Honourable Mention For Achievement In Acting

Dalton Sankey – The Wooden Pear – Correlieu Secondary

Honourable Mention For Technical Achievment In Lighting Design

Dain Legurrier – Venting – Brookswood Secondary

Honourable Mention For Achievement In Movement & Choreography

Cast & Crew – Illuminate – Brookswood Secondary

2009

Individual Awards

Outstanding Acting In A Leading Role – Female

Rachel Tomm – Brookswood Secondary

Outstanding Acting In A Supporting Role – Female

Michelle Kee – Heritage Woods Secondary

Outstanding Acting In A Supporting Role – Female

Emma Roberts – Yale Secondary

Outstanding Acting In A Leading Role – Male

Alexander Johansen – Yale Secondary

Outstanding Acting In A Supporting Role – Male

Joseph Goble – Smithers Secondary

Outstanding Production Design

Blindness – Yale Secondary

Outstanding Production Design

Aspartame & Blue Lace – Brookswood Secondary

Outstanding Student Director

Joy Wang – Semihamoo Secondary

Outstanding Technical Production

Aspartame & Blue Lace – Brookswood Secondary

Outstanding Ensemble

Blindness – Yale Secondary

Outstanding Movement / Choreography

Blindness – Yale Secondary

Outstanding Stage Manager

Stephanie Koldniski – Brookswood Secondary

Outstanding Commitment In Technical Support

Sean Turner – Mark Isfeld Secondary

Outstanding Organized Ensemble & Cast

Edit – Dover Bay Secondary

Outstanding Commitment In Backstage Support

Megan Coil – Williams Lake Secondary

Be the first to know all about NTS news!

Subscribe to the newsletter.